Указом Президента України від 8 грудня 2008 року, з нагоди річниці проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини, було започатковано проведення Всеукраїнського тижня права. Враховуючи важливе значення правової освіти в подальшій розбудові України як правової держави, вихованні у громадян поваги до закону та прав людини 10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини.
В цей день у 1948 році у Парижі, на 183 пленарному засіданні, Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший міжнародний документ, який задекларував рівність прав і свобод всіх людей. Вона перекладена 375 мовами й діалектами мов. Декларація була прямим наслідком досвіду Другої світової війни і вперше сформулювала ті права, які повинна мати кожна людина. Вона складається з 30 статей, зміст яких був уточнений і розвинутий через інститути міжнародних угод, регіональних та національних конституцій та законів.
Загальна декларація вперше в історії визначила коло основних прав і свобод людини. Крім основних прав людини, Загальна декларація прав людини докладно перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а також права в економічній, соціальній і культурній сферах. На цьому документі ґрунтується значна кількість міжнародних договорів з прав людини, які мають обов’язковий характер та є частиною національного законодавства України.
Ухвалення Декларації стало своєрідною новою віхою в історії людства. З її ухваленням на міжнародному, наднаціональному рівні було визнано, що кожна людська істота володіє гідністю з моменту народження і до смерті. З прийняттям Декларації людство отримало надію – надію на право кожного бути вільною людиною, жити у світі без насильства, дискримінації, бідності, воєн, екологічних катастроф. Кожній людині належить ряд прав, званих правами людини, які не можуть дарувати або бути забраними будь ким.
Всяка держава, що приєдналася до Загальної декларації прав людини зобов’язується дотримувати ці права по відношенню до всіх людей (не тільки громадянам), що знаходяться на його території. Крім того, міжнародне співтовариство має право контролювати дотримання прав людини державою (за умови, що держава на це спочатку погоджується).
Положення Загальної декларації прав людини були використані при створенні національних законодавств багатьох країн світу. Вони практично цілком були повторені в багатьох конституціях. Скажімо, Конституція України 1996 року в другому розділі «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» повторює багато її положень.
У 1948 році, коли стояло питання про ухвалення Загальної Декларації прав людини її долю вирішували політики і громадські діячі з світовими іменами. Багато в чому від їх позицій, поглядів залежало, буде вона прийнята зараз або рішення відкладуть на роки.
Тепер, ключовими фігурами, що несуть відповідальність за дотримання прав людини в державі стають не стільки політики, скільки представники державної влади, такі, як судді, прокурори, представники виконавчої влади на місцях, вчителі, лікарі і звичайно ж поліція. Люди, що приймають щодня десятки рішень, що стосуються долі людей, віддають накази своїм підлеглим, дії, що оцінюють їх. Тільки від людей залежить, чи діють у нас положення Загальної Декларації, чи захищені люди від свавілля влади, чи відчувають вони себе в цій країні людьми, чиї права захищаються, а гідність поважається.
День прав людини в Україні потрібно розглядати, як можливість накреслити плани для подальшої роботи, а її більш ніж достатньо для всіх: від пересічного громадянина, який мусить відстоювати свою гідність щодня, до Президента держави – гаранта прав і свобод громадян, від правоохоронців, що зобов’язані захищати охоронювані законом права та інтереси громадян, до законодавців, які повинні приймати закони в інтересах всього суспільства, а не окремих можновладців.
Головна мета Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного. Сьогодні серед основних заходів, присвячених цьому дню, можна назвати засідання круглих столів, міжнародні конференції з питань дотримання прав людини, покази телевізійних програм відповідної тематики.
В Україні щороку на честь проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини проводиться Всеукраїнський тиждень права.
Вперше Всеукраїнський тиждень права було проведено у 2008 році. Ініціатором проекту стала Координаційна рада молодих юристів України при Міністерстві юстиції України. Тоді ж ініціативу молодого покоління працівників підтримав Президент України, видавши Указ від 8 грудня 2008 року № 1149 «Про Всеукраїнський тиждень права».
Всеукраїнський тиждень права має на меті запровадження високих правових стандартів, підвищення рівня правової освіти та правової культури громадян, а також створення сильної демократичної та правової держави.
Цього року Тиждень права проходитиме з 10 по 14 грудня, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2018 року № 681-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2018 році Всеукраїнського тижня права»
У головному управлінні Держгеокадастру у Волинській області Всеукраїнський тиждень права проводитиметься відповідно до наказу начальника головного управління від 26.10.2018 № 129 «Про затвердження плану заходів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області з проведення у 2018 році Всеукраїнського тижня права»
В його рамках відбудуться тематичні заходи інформаційного характеру, буде надано безоплатну первинну правову допомогу населенню з питань реалізації і захисту прав людини. Таким чином, проведення цих заходів сприятиме тому, щоб громадяни не лише розширювали свої правові знання, але й навчилися їх застосовувати.