На виконання Указу Президента України від 15 жовтня 2020 р. № 449 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності» Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області здійснюється передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність територіальних громад.

Станом на 01.04.2021 Головним управлінням передано у комунальну власність 52 територіальним громадам земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 87,15 тис. га, проте право комунальної власності територіальними громадами зареєстровано на загальну площу 16,6 тис га (19 % від переданих земельних ділянок).

На нараді із представниками Ради ветеранів України при Міністерстві у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, яка відбулась 18.03.2021, встановлено, що такий низький рівень реєстрації права комунальної власності за територіальними громадами створює перешкоди для успішної реалізації права на безоплатну приватизацію земельних ділянок учасниками бойових дій у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України (далі – Кодекс).

Складається ситуація, коли учасниками бойових дій на підставі наказів головних управлінь про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та у відповідності до розроблених проектів землеустрою внесено відомості про земельні ділянки до Державного земельного кадастру, проте головним управлінням у відповідності до статті 117 Кодексу уже здійснено передачу земельних ділянок у комунальну власність територіальних громад, та управління не може надалі приймати рішення по таких земельних ділянках, в тому числі про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок у власність учасникам бойових дій.

Відповідно до статей 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Таким чином, територіальні громади, які не зареєстрували за собою право комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, не мають юридично підтверджених повноважень щодо розпорядження земельними ділянками і як наслідок не можуть прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з частиною другою статті 15 Закону «Про Державний земельний кадастр» відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини першої статті 30 Закону «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр та Державний реєстр речових прав на нерухоме майно за допомогою програмних засобів ведення інформаційних систем забезпечують у режимі реального часу отримання: органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані речові права на земельні ділянки, їх обтяження, а також про ціну (вартість) земельних ділянок, речових прав на них чи розмір плати за користування земельною ділянкою; державними реєстраторами речових прав на нерухоме майно відомостей з Державного земельного кадастру про речові права на земельні ділянки, зареєстровані до 2013 року, а також відомостей з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

З метою належного обліку земель  сільськогосподарського призначення та забезпечення реалізації громадянами – учасниками бойових дій права на безоплатну приватизацію земельних ділянок, наголошуємо на необхідності здійснення реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (які передані із державної власності) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.