Громадські організації, що представляють інтереси учасників антитерористичної операції на сході країни, заявили про необхідність збереження досягнутих темпів виділення земельних ділянок бійцям, щоб уникнути виникнення соціальної напруженості.  Про це йдеться у матеріалі Українських новин.

  Щомісяця в Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру надходить близько 5-6 тисяч заяв на отримання земельних ділянок. Всього учасники АТО подали 87,5 тис. заяв, з яких вже задоволено 70,5 тис. (або 80%).

  Учасники антитерористичної операції розраховують на збереження позитивної динаміки, яка встановилася в останні місяці, оскільки багато бійців – жителі сільської місцевості, де основним джерелом доходів є земля. “Виділення земельних ділянок таким категоріям громадян можна вважати одним з видів державної підтримки”, – підкреслює Віктор Кузуб, голова відокремленого підрозділу ГО “Союз учасників, ветеранів, інвалідів АТО і бойових дій” в Чернігівській області.

  Олексій Сквордяков, голова окремого підрозділу “Всеукраїнський центр допомоги учасникам АТО” в Запорізькій області констатує зростання кількості заяв відповідно до проведенням хвиль демобілізації. Так, якщо у вересні 2015 року в Запорізький Госгеокадастр було подано 657 заяв на отримання землі, то станом на 30 червня 2016 їх було вже 2679. З його слів, щоб оптимізувати оформлення документів на землю учасникам АТО і сім’ям загиблих Держгеокадастр організував роботу у вихідні дні, завдяки чому вдалося уникнути затримок. “Завдяки цьому в прифронтовій Запорізької області на сьогодні знято соціальну напругу серед військовослужбовців, волонтерів з приводу виділення земельних ділянок”, – говорить він, зазначаючи, що на сьогодні в Запорізькій області для учасників АТО зарезервовано 3540 га земель сільгосппризначення.

  А в Тернопільській області для оптимізації процесу бійцям пропонують вже готові шаблони заяв на отримання ділянок, завдяки чому вся процедура займає лічені хвилини. “Неодноразово були свідками, як ставляться до учасників АТО, які прийшли отримати обіцяні їм земельні ділянки. Це відбувалося в режимі поточного, безперервного робочого часу. Увага для солдата в Управлінні було першочерговим”, – пояснює військовий капелан священик Марійського Духовного Центру “Зарваниця” Тернопольско- Зборівської архиєпархії Андрій Шалай.

  Учасники АТО згадують, що на першому етапі ініціативи щодо наділення бійців землею найбільш неврегульованим і проблемним був пошук відповідної ділянки. Віктор Кузуб нагадує, не всі охочі мали можливість придбати у власність земельні наділи, так як не всі володіли інформацією про вільні земельні ділянки державної і комунальної власності. “Крім того, виникають труднощі при підтвердженні військовослужбовцям свого статусу як учасник бойових дій”, – говорить він. Публікація альбомів-атласів зарезервованих для бійців масивів, яку ввів Держгеокадастр, значно полегшила процес пошуку земельної ділянки та зробила його прозорим.

  Також іноді бійці скаржилися на якісні показники земельних ділянок – зокрема непридатний рельєф, або неможливість провести комунікації. Щоб уникнути таких непорозумінь в Держгеокадастрі діє практика особистої перевірки керівниками головних управлінь у всіх областях стану і якості зарезервованих масивів. А обов’язкове узгодження з органами місцевого самоврядування дозволяє уникнути конфлікту інтересів бійців АТО і територіальною громадою. “За останній рік держслужбовець змінив філософію своєї роботи – перейшовши від формального виконання своїх обов’язків до роботи фахівця, який щодня забезпечує максимальне сприяння учасникам АТО в реалізації їх прав”, – визнає Олександр Захаренко, Голова Всеукраїнського союзу ветеранів АТО.

  Серед питань, які залишаються неврегульованими, Тарас Кузь, заступник керівника громадської організації “Обласна спілка учасників АТО” в Івано-Франківській області називає складності списання меліоративних систем і відсутність генеральних планів територій, звужує можливості для бронювання земельних масивів для бійців.

  Громадські активісти зазначають, що їх мета – виділення землі воїнам без бюрократичної тяганини, безкоштовно, максимально швидко і прозоро – практично досягнута і щоб підтримувати цей результат необхідна консолідація зусиль чиновників і самих бійців. “Проводяться зустрічі з учасниками АТО, надається вичерпна методична та практична допомога. А питання, підняті учасниками АТО керівництво Госгеокадастра тримає на особистому контролі”, – резюмує голова громадської спілки “Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО” Анатолій Сливинський.